Portal - Muszyna
Strona główna / Przedszkole w Muszynie / AKTUALNOŚCI
Środa - 10 marca 2021 Bożysławy, Cypriana, Marcelego     "Natura Ludzka nie jest maszyną, lecz drzewem, które rośnie i rozwija się zgodnie z dążeniem sił wewnętrznych, które czynią ją żywą istotą" - John Stuart Mill
Aktualności
Nauczyciele
Dla rodziców
Dziennik elektroniczny
Statut
Regulaminy
Plan lekcji
Przedszkole w Muszynie
Rada Rodziców
REKRUTACJA 2020/2021
Klasy integracyjne
UKS Góral
SKKT
Biblioteka
Świetlica
Współpraca zagraniczna
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria archiwalna
Projekty europejskie
Projekt - Żyj z pasją
Cyfrowa Szkoła
Oferty pracy
Projekt MKZ
Wymagania
Pytania i opinie
RODO
polski
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony na Facebooku, na której na bieżąco zamieszczane są obszerne galerie dokumentujące naszą działalność. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: ZSP Przedszkole

archiwum  ] [ archiwum przedsz. 2012/13  ] [ archiwum przedsz. 2013/14  ] [ archiwum przedsz. 2014/15  ] [ archiwum przedsz. 2015/16  ] [ archiwum przedsz. 2016/17  ] [ archiwum przedsz. 2017/18  ] [ archiwum przedsz. 2018/19  ]


Ważne informacje w związku z pandemią.

Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 120/2019/2020
Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Muszynie
z dnia 5 maja 2020r.

 

Procedura Bezpieczeństwa dla Zespołu Szkolno Przedszkolnego -  Przedszkole w Muszynie na czas trwania pandemii COVID-19

1.      Ogólne zalecenia dotyczące przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.

·     Przedszkole czynne jest  od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00-16.00.

·         Do przedszkola przyjmowane są dzieci rodziców

Ø  którzy nie są w stanie łączyć pracę zawodową z opieką nad dzieckiem,

Ø  Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

· Dzieci powyżej  4 lat do przedszkola i z przedszkola przychodzą i wychodzą w maseczkach ochronnych.
· Każdy opiekun dziecka przed wejściem na teren przedszkola powinien założyć rękawiczki oraz maseczkę ochronną.
·  Przed wejściem do budynku rodzic ma obowiązek skorzystać z znajdującego się tam  stanowiska z płynem do dezynfekcji rąk.
· Przed wejściem na salę dziecku mierzy się temperaturę ( temperatura między 37-38 nie jest przyjmowane do przedszkola).

W szatni może przebywać jednocześnie 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi. Rodzice i opiekunowie mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i rodziców/opiekunów nie mniej niż 2 metry.
Rodzic może przebywać wyłącznie w przestrzeni wspólnej podmiotu, zakaz wchodzenia do sal i innych pomieszczeń użytkowych przedszkola.
Do przedszkola wolno przyprowadzać wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane wyłącznie przez osoby zdrowe.
W przypadku kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
  Dziecko ma zakaz przynoszenia do przedszkola swoich przedmiotów oraz zabawek.
· Dzieci należy przyprowadzać do przedszkola najpóźniej do godz. 08.00. Należy stosować się do podanego przez rodzica czasu przyjścia i wyjścia  dziecka z przedszkola.
·  Wejście na teren przedszkola do godz. 8.30. Wstęp na teren przedszkola możliwy jest w godzinach:

      12.45-13.15

       14.45-16.00

Wejście na teren przeszkolą w innym czasie możliwe jest po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 18 471 45-53  (dzwonienie dzwonkiem przy bramce)

· Odbiór dziecka z budynku przedszkola następuje poprzez  kontakt  rodzica z  nauczycielem/woźną  oddziałową za pomocą  domofonu. Numer na domofonie odpowiada numerowi Sali w której przebywa dziecko.  Poprzez naciśnięcie odpowiedniej cyfry na domofonie , rodzic informuje nauczyciela/woźną oddziałową o przyjściu. Woźna oddziałowa/nauczyciel sprowadza  dziecko do szatni.

·  Niedopuszczalne jest indywidualne wchodzenie rodziców/ dzieci na teren ogrodu przedszkolnego lub korzystanie z placu zabaw.

Rodzic powinien wyrazić pisemną zgodę na mierzenie temperatury ciała dziecka w trakcie opieki w przedszkolu oraz potwierdzić zapoznanie się z powyższymi wytycznymi. 

 Personel przedszkola i osoby trzecie

Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. Z zadań opiekuńczych wyłączono  personel powyżej 60 roku życia.
Opiekunowie mają obowiązek zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min.1,5 m.

Personel kuchni i konserwator  nie może kontaktować się z dziećmi .
Osoby trzecie mają na terenie przedszkola korzystać z maseczek, rękawiczek i dezynfekcji rąk. Mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i rodziców/opiekunów nie mniej niż 2 metry. Ich pobyt na terenie przedszkola należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
Komunikacja rodzica z dyrektorem, nauczycielem, intendentem odbywa się poprzez kontakt telefoniczny, e-dziennik, środki społecznościowe, domofon.

 Z dyrektorem można skontaktować się telefonicznie i e-mailowo ( 606 367 779;   jdziedzina@gmail.com)

· W  Sali w której odbywają się zajęcia  zamieszcza się plansze z  numerami telefonów do: organu prowadzącego , kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych (SPZPOZ -Ośrodek Zdrowia w Muszynie).

· Rodzic drogą elektroniczną poprzez e-dziennik otrzymuje informację o Procedurach bezpieczeństwa na terenie ZSP Przedszkola w Muszynie w związku z pandemią koronawirusa Covid 19.

· Na tablicach informacyjnych w  salach przedszkolnych znajdują  się  wykazy numerów telefonów do obojga rodziców, których dziecko przebywa w przedszkolu.

Organizacja grup i opieki nad nimi

Grupa jest przypisana do jednej wyznaczonej i stałej sali, zakazuje się rotacji dzieci między grupami i łączenia grup w pomieszczeniach oraz na placu zabaw. Należy zachować zmianowość grup z jednoczesną dezynfekcją powierzchni pomiędzy grupami. 

Do grupy przypisani są jedni i ci sami opiekunowie ( do ok. 2 tygodni). Zmiana opiekuna może nastąpić w przypadku usprawiedliwionej absencji nauczyciela. 

Opiekunowie wyjaśnią dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.

W grupie może jednocześnie przebywać do 12 dzieci. Jednak na każdego opiekuna i dziecko w sali nie może przypadać mniej niż 4 m2 wolnej (pozbawionej mebli) powierzchni podłogi. Dla każdej sali oddzielnie zostanie wyliczona wielkość grupy i wynosi ona odpowiednio:

sala 1 – 11 dzieci

sala 2 –  7  dzieci

sala 3 – 13 dzieci

sala 4 – 13 dzieci

sala 5 –  8 dzieci

sala 6 – 12 dzieci

Sale w których będą przebywać dzieci należy pozbawić wszelkich pluszowych zabawek i innych , których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. Wszelkie przybory sportowe i zabawki należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

·  Zajęcia wychowawczo-opiekuńcze odbywają się tylko w budynku przedszkola lub na terenie ogrodu przedszkolnego i placu zabaw.

 Zakaz wyjść z grupą poza teren przedszkola. 

Higiena, czyszczenie pomieszczeń i powierzchni

We wszystkich pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy umieścić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.

Przedszkole  wyposażone jest w termometr bezdotykowy.

Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, a także po skorzystaniu z toalety.

Personel opiekujący się dziećmi  i pozostali pracownicy mają być wyposażeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności przeprowadzenia zbiegów higienicznych u dziecka).

Sprzęt na placu zabaw należy myć z użyciem detergentu lub dezynfekować po każdym jego użytkowaniu. W przypadku braku takiej możliwości sprzęt należy zabezpieczyć przed używaniem.

Sale przedszkolne oraz wszelkie przybory sportowe, zabawki, blaty, krzesła, podłogi, klamki, wyłączniki należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

Należy wietrzyć sale co najmniej  raz na godzinę i prowadzić gimnastykę przy otwartych oknach. W przypadku stosowania środków dezynfekcyjnych ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do czasu potrzebnego do wywietrzenia sal, pomieszczeń, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet, zalecana co godzinę. Należy w czystości utrzymać ciągi komunikacyjne, dokonywać dezynfekcji poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury i wyłączników.

Należy przeprowadzać monitoring codziennych prac porządkowych.

Gastronomia

·  W kuchni zapewnić odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Należy zwracać uwagę na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
·  Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 stopni C lub je wyparzać.
· Dostawcy pozostawiają towar w pomieszczeniu gospodarczym, nie wchodzą na teren kuchni.
· W zakresie organizacji zdrowego żywienia zastosowanie mają zasady zawarte w Umowach z dostawcami.

 

6.      Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania u dziecka

 · Rodzic pozostawi opiekunowi grupy aktualny numer telefonu swój/opiekuna, który  w nagłym przypadku będzie mógł natychmiast odebrać dziecko. Kopię telefonów rodziców/opiekunów z każdej grupy zależy złożyć u Dyrektora przedszkola.


W przypadku, jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu  i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów  w celu natychmiastowego odebrania dziecka z podmiotu.

Odrębne pomieszczenie wyznaczone jako izolatka ma być  wyposażone w rękawiczki jednorazowe, maseczki  i płyn do dezynfekcji.


Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania u personelu przedszkola zakażeniem koronawirusem lub zachorowania na COVID 19- opisano w procedurze  nr 2.


Załącznik nr 2
do Zarządzenia nr 120/2019/2020
Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Muszynie
z dnia 5 maja 2020r.

 

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia lub zachorowania na COVID-19”

§ 1

1.   „Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19”, zwana dalej „procedurą”, obowiązuje od dnia 6 maja 2020 r. do czasu odwołania stanu epidemii przez organy nadrzędne.

2.    Niniejsza procedura obowiązuje wszystkich pracowników zatrudnionych w  ZSP Przedszkolu w Muszynie.

3.    Procedura dotyczy także rodziców i opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do przedszkola.

§ 2

1.    Dyrektor i pracownicy przedszkola zobowiązani są na bieżąco śledzić informacje publikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, na temat rozpoznawania objawów i sposobu postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem.  

2.    Pracownik przedszkola, który przed przyjściem do pracy zauważy u siebie objawy chorobowe, takie jak:

1)      duszność,

2)      stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),

3)      objawy przeziębieniowe,

4)      gorączka,

5)      kaszel,

6)      duszności i kłopoty z oddychaniem,

7)      bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną  18 443-54-64 (wew. 32 lub 34) po godz. 15.00 692- 238- 655, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni na nr 999 lub 112 i informuje, że może być zakażony koronawirusem.

3.    O wystąpieniu sytuacji opisanej w ust. 2, pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora – telefonicznie lub formie komunikacji na odległość.

4. Pracownik informuje następnie dyrektora o zastosowanych wobec niego zaleceniach inspekcji sanitarno-epidemiologicznej.

5.   W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego
w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

6.  W sytuacji opisanej w ust. 5, dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego  wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.

7.  Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).

8.    Zadania określone w ust. 7, wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.

9.    Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

10.    W stosunku do tych osób, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

11.    W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt
z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

§ 3

1.    W przypadku zauważenia u dziecka przebywającego w przedszkolu objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, opiekun grupy zgłasza ten fakt dyrektorowi
i niezwłocznie informuje telefonicznie rodzica o konieczności pilnego odebrania dziecka
z przedszkola.

2.    W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje ono niezwłocznie odsunięte od  pozostałych dzieci na odległość co najmniej 2 metrów lub odprowadzone do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

3.    Odizolowane dziecko cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, w rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców.

4.    W sytuacji opisanej w ust. 2, dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego  wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.

5.    Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi dziecko miało kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.).

6.    Zadania określone w ust. 5, wykonuje opiekun grupy, w której przebywało dziecko lub inny pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej. 

7.    Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę dzieci i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach przedszkola,
w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie.

8.    W stosunku do pracowników, o których mowa w ust. 7, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

9.    W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt
z dzieckiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

10.    O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych dzieci, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu bacznego obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.

11.    Rodzice dziecka podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora przedszkola, o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych
z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

§ 4

1.    W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora przedszkola, zaś dyrektor  do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.

2.    W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, oraz w celu umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażenia koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych, z wykorzystaniem telefonów prywatnych pracowników – za ich zgodą. 


Załącznik nr 3
do Zarządzenia nr 120/2019/2020
Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Muszynie
z dnia 5 maja 2020r.

 Ogólne zalecenia dla Rodziców/Opiekunów  dotyczące przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola w trakcie pandemii COVID -19

 

Szanowni Rodzice/ Opiekunowie!

    Dyrekcja Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Muszynie informuje, iż spełnione zostały wszystkie  wytyczne i zalecenia przeciwepidemiczne Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Zapewniamy także o przestrzeganiu reżimu sanitarno-higienicznego.

    Zwracamy uwagę, iż stosowanie zasad i zaleceń nie wyklucza możliwości zakażenia się koronawirusem i chorobą COVID 19, gdyż wszyscy  przebywamy w różnych środowiskach, przemieszczamy  się, spotykamy  z różnymi osobami poza terenem przedszkola.

  Dlatego też wszyscy na bieżąco słuchajmy komunikatów i zaleceń MZ i GIS i przestrzegajmy obowiązujących wytycznych.

·      Przed wejściem do budynku rodzic ma obowiązek skorzystać z znajdującego się tam  stanowiska z płynem do dezynfekcji rąk zgodnie z zasadami dezynfekcji umieszczonymi przy tym stanowisku. Każdy opiekun dziecka przed wejściem na teren przedszkola powinien założyć rękawiczki oraz maseczkę ochronną.

·      Przed wejściem na salę dziecku mierzy się temperaturę ( temperatura między 37-38 nie jest przyjmowane do przedszkola).

·      W szatni może przebywać jednocześnie 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi. Rodzice i opiekunowie mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i rodziców/opiekunów - nie mniej niż 2 metry.

·      Rodzic może przebywać wyłącznie w przestrzeni wspólnej podmiotu, zakaz wchodzenia do sal i innych pomieszczeń użytkowych przedszkola.

·      Do przedszkola wolno przyprowadzać wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych wskazujących na chorobę zakaźną. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane wyłącznie przez osoby zdrowe.

·      W przypadku kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

·      Dziecko ma zakaz przynoszenia do przedszkola swoich przedmiotów oraz zabawek.

·      Dzieci należy przyprowadzać do przedszkola najpóźniej do godz. 08.00.   Należy stosować się po podanego przez rodzica czasu przyjścia i wyjścia  dziecka z przedszkola.

·      Wejście na teren przedszkola do godz. 8.30. Wstęp na teren przedszkola możliwy jest w godzinach:

      12.45-13.15

      14.45-16.00

·      Wejście na teren przeszkolą w innym czasie możliwe jest po wcześniejszym kontakcie     telefonicznym 18 471 45-53  (dzwonienie dzwonkiem przy bramce)

·      Odbiór dziecka z budynku przedszkola następuje poprzez  kontakt  rodzica z  nauczycielem/woźną  oddziałową za pomocą  domofonu. Numer na domofonie odpowiada numerowi Sali w której przebywa dziecko.  Poprzez naciśnięcie odpowiedniej cyfry na domofonie , rodzic informuje nauczyciela/woźną oddziałową o przyjściu. Woźna oddziałowa/nauczyciel sprowadza  dziecko do szatni.

·      Niedopuszczalne jest indywidualne wchodzenie rodziców , dzieci na teren ogrodu przedszkolnego lub korzystanie z placu zabaw .

·      Rodzic wyraża  pisemną  zgodę na mierzenie temperatury ciała dziecka w trakcie opieki w przedszkolu oraz potwierdza zapoznanie się z powyższymi wytycznymi.

 

Oświadczam, iż zapoznałem/łam się  z zaleceniami dotyczącymi przyprowadzania
i odbierania dziecka z przedszkola w trakcie pandemii COVID -19 oraz wyrażam zgodę na mierzenie temperatury ciała dziecka w trakcie opieki w przedszkolu.

 

 

………………………………………                                  ………………………..

/aktualny numer telefonu swój/opiekuna, który                                                  /data i podpis rodzica/opiekuna/

w nagłym przypadku będzie mógł natychmiast

odebrać dziecko/








Międzynarodowy Dzień Dinozaura.

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy święto znanych prehistorycznych stworzeń. Dzień Dinozaura jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tych niezwykłych mieszkańcach Ziemi, o ich zwyczajach, zachowaniach oraz cechach szczególnych. Dzieci dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały te prehistoryczne stworzenia i z jakiego powodu wyginęły. Poza tym wspólnie z naszym
"Dinusiem" przedszkolaki ćwiczyły, bawiły się w "dino-berka", wykonały sympatycznego dinozaura. 




Wizyta w Muzeum-grupa IV

Dnia 20,02 grupa 5 latków udała się do Muzeum Regionalnego PTTK w Muszynie. Dzieci dowiedziały się jak wyglądał dawny strój mieszczki muszyńskiej, w jaki sposób karano zbójów muszyńskich. Ponadto dzieci wzięły także udział w warsztatach plastycznych podczas których rysowały rekwizyt który najbardziej utkwił w ich pamięci.




Nauka poprzez zabawę- Grupa IV

Wiatrak matematyczny jest pomocą dydaktyczną, która pozwala podczas wspólnej zabawy rozwijać umiejętości typowo matematyczne min. rytmy, orientację w przestrzeni. Dzieci uczą się umiejętności współpracy w grupie mając przy tym świetną zabawe. Pięciolatki bawiły sie świetnie.





 



 

Program edukacyjny "Chronię Karpacką przestrzeń" w grupie VI.

Tym razem tematem przewodnim naszych zajęć były "Stroje ludowe". Nasze zajęcia dotyczyły zagadnień m. in. Czym dzisiaj jest strój ludowy? Z czego wykonane są stroje ludowe? Z jakich elementów się składają? itp.
Na koniec zajęć wszyscy bawiliśmy się z projektowanie strojów.













Pracowity czwartek w grupie VI

Dzisiejsze zajęcia upłynęły nam na ćwiczeniach matematycznych. Pomocą w tym dniu był "Wiatrak Matematyczny". To była nauka przez zabawę i zabawa przez naukę. Kolejnym etapem naszych zajęć była pogadanka nt. Telewizji, czego efektem były nasze własne historie uwiecznione na autorskich telewizorkach.




© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: Adam Bartusiak